HUJ Armenia-ն ուղղորդող կազմակերպություն է, որը հնարավորություն է ընձեռում հայ կամավորներին մեկ տարվա ընթացքում կամավոր աշխատել արտերկրում: Տարվա ընթացքում բազմաթիվ կամավորներ դիմում են տարբեր նախագծերի, այդ թվում ՝ աշխատանքի տեղավորման գրասենյակներում, երիտասարդական կենտրոններում, մանկապարտեզներում և այլն, եվրոպական երկրներում:
ESC նախագծեր արտասահմանում
"YOUTH CLUB ACTIVE IN TALLIN''
Կամավորը արտոնություն ուներ կամավոր աշխատելու Իզումում Եվրոպական համերաշխության կորպուսի (ESC) ծրագրի միջոցով: Իր ութամսյա ծրագրի ընթացքում նա հնարավորություն ունեցավ զբաղվելու բազմաթիվ գործունեությամբ և շփվելու անհավանական անհատների հետ, որոնցից նա սովորեց անգնահատելի հմտություններ, հատկապես երիտասարդների և նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ աշխատելու գործում: Իզումը նրան բազմաթիվ հնարավորություններ է տվել՝ ցուցադրելու իր կարողությունները և նշանակալից ներդրում ունենալու համայնքում:
"VOLUNTEERING IN THE
KINDERGARTEN KOHLGARTENSTRASSE"
Կամավորն աշխատել է մանկավարժների հետ՝ աջակցելով նրանց ամենօրյա աշխատանքին երեխաների հետ: Կամավորների այլ խնդիրներն էին միջմշակութային հանդիպումների կազմակերպումը, երեխաներին խրախուսելու սովորել նոր մշակույթներ և լեզուներ, խաղալ միջազգային խաղեր:
"PROMOTING VOLUNTEERING AND YOUTH PARTICIPATION"
Նախագիծը կտևի 8 ամիս։ Սկսած 2024 թվականի նոյեմբերից ԿԱՄ 2025 թվականի հունվարից: Այս պաշտոնը ներառում է աշխատանք գրասենյակում (այսինքն՝ վարչական առաջադրանքներ, ինչպիսիք են մասնակիցներին հարցումներ ուղարկելը կամ փոխհատուցումները հոգալը), բայց ոչ միայն. կամավորը պետք է նաև օգնի տեղում ծրագրեր կազմակերպել, ընտրել մասնակիցներին, իրականացնել սեմինարներ՝ օգտագործելով ոչ ֆորմալ կրթություն, աջակցի այլ կամավորներին իրենց ծրագրերի/Իտալիայում գտնվելու ընթացքում և այլն: Այս պաշտոնը հիմնականում տեղի է ունենում Պալերմոյում գտնվող մեր գրասենյակում, սակայն Ակնկալվում է, որ կամավորը պատրաստ կլինի մեզ ուղեկցել Սիցիլիայի մոտակա այլ մասերում:
“Practicing and promoting sustainable lifestyles in Eco-village”
Մեկնարկային ամսաթիվը ճկուն է: Նախագիծը կտևի 6 ամիս։ Gaia Terra-ի կողմից կազմակերպված ծրագիրը նպատակ ունի վերափոխել հասարակությունը տարբեր մակարդակներում կայուն ապրելակերպի խթանման միջոցով: Կամավորները կապրեն էկո-գյուղ համայնքում, որն աջակցում է ծրագրին պտղատու այգիների և այգիների կառավարման, թափոնների վերամշակման և ստեղծագործական օգտագործման, կենսաքայքայվող արտադրանքի արտադրության և այլնի միջոցով: Կամավորները նաև պատասխանատու կլինեն կազմակերպելու բոլոր տեսակի սեմինարներ/ընդունելություններ, որոնք կփորձեն խթանել: գաղափարը։