Հայաստանի պատմության թանգարան
Հայաստանի պատմության թանգարանի կամավորը կաջակցի ԶԼՄ-ների հետ աշխատանքի և հասարակայնության հետ կապերի բաժնում՝ ներառյալ դերերը PR-ի, կայքերի կառավարման, սոցիալական մեդիայի, մարքեթինգի, մշակութային դիվանագիտության, թարգմանության, խմբագրման, լուսանկարչության, վեբ դիզայնի, սոցիոլոգիայի, սոց. մեդիա մասնագիտացում, վիդեո խմբագրում և մարքեթինգ: Բացի այդ, նրանք կաշխատեն Հայաստանի պատմության թանգարանի էքսկուրսիաների և կրթական ծրագրում։
Ծառայության ընթացքում կամավորները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու հայոց պատմությանը, մշակույթին, ժառանգությանը և արվեստին: Նրանք փորձ ձեռք կբերեն էքսկուրսավարների կողքին աշխատելով թանգարանային էքսկուրսիաներ կազմակերպելու և կրթական բաժնի մանկավարժներին օգնելով: Այս փորձը նրանց կծանոթացնի թանգարանի հավաքածուներին, ցուցահանդեսներին և թանգարանագիտության հիմունքներին:
Հայաստանի պատմության թանգարանը հիմնադրվել է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության Խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքով և բացվել այցելուների համար 1921 թվականի օգոստոսի 20-ին։ Այն ստեղծվել է տարբեր աղբյուրների հավաքածուների հիման վրա, այդ թվում՝ Կովկասի հայ ազգագրական ընկերակցության և Կովկասի հայ ազգագրական ընկերակցության։ Անիի հնությունների թանգարան. Թանգարանում պահվում է մոտավորապես 400,000 առարկաների ազգային հավաքածու, որոնք դասակարգված են այնպիսի բաժինների, ինչպիսիք են հնագիտության, ազգագրության, դրամագիտության և փաստաթղթերի բաժինները:
Թանգարանը ներկայացնում է Հայաստանի պատմությունն ու մշակույթը նախապատմական ժամանակներից մինչև մեր օրերը՝ ընդգծելով Հայկական լեռնաշխարհի և հին քաղաքակրթությունների միջև մշակութային փոխազդեցությունները, ինչպիսիք են Եգիպտոսը, Միտանիան, Ասորեստանը և Բյուզանդական կայսրությունը: Այն ունի մ.թ.ա. 3-2-րդ հազարամյակների բրոնզե իրերի բացառիկ հավաքածու, մ.թ.ա. 15-14-րդ դարերի փայտե սայլեր ու կառքեր, Ուրարտու թագավորության արտեֆակտներ:
·Հավաքել այցելուների ամենօրյա կարծիքը հարցումների միջոցով ժողովրդագրական տեղեկատվություն և պատկերացումներ հավաքելու համար՝ օգնելով ձևավորել ապագա թանգարանային նախաձեռնությունները: Հարցումները նախատեսված են ուղղակի և այցելուների համար հարմար լինելու համար:
· Աջակցել միջոցառումների պլանավորմանը և նյութատեխնիկական ապահովմանը, ինչպիսիք են կոնֆերանսները, ֆորումները, շնորհանդեսները, Թանգարանների եվրոպական գիշերը և Թանգարանների միջազգային օրը:
· Ողջունել և ուղղորդել այցելուներին, տրամադրել ընդհանուր տեղեկություններ, կրթել նրանց թանգարանային ծրագրերի և ընթացիկ իրադարձությունների մասին, պատասխանել հարցերին և օգնել լոբբիի աշխատակիցներին: Օգնեք կողմնորոշվել խմբերին, կառավարել ամրագրումները և աջակցել ստուգման ընթացակարգերին՝ ծառայելով որպես թանգարանի դեսպան:
·Մասնակցել թանգարանի մանկական ծրագրերին` օգնելով ուսուցչին արվեստի և պատմության սեմինարներ անցկացնելու գործում:
·Աջակցել թանգարանի աշխատակիցներին կամավորական գործունեությունը համակարգելու համար, ներառյալ նախագծերի գրելը, պաշտոնի սահմանումը և հարցազրույցի գործընթացը:
Պահանջներ կամավորներից
Կամավորը պետք է լավ անգլերենի իմացություն ունենա՝ գրելու և կազմակերպչական կարողություններով: Պատմության նկատմամբ անկեղծ հետաքրքրությունը նույնպես կարևոր է:

History Museum of Armenia
The volunteer at the History Museum of Armenia will assist in the Department of Work with Mass Media and Public Relations, including roles in PR, website management, social media, marketing, cultural diplomacy, translation, editing, photography, web design, sociology, social media specialization, video editing, and marketing. Additionally, they will work in the Department of Excursions and the Education Program at the History Museum of Armenia.
During their service, volunteers will have the opportunity to learn about Armenian history, culture, heritage, and art. They will gain experience by working alongside guides in organizing museum excursions and by assisting educators in the Educational Department. This experience will familiarize them with the museum's collections, exhibitions, and the fundamentals of museology.
The History Museum of Armenia was founded by a law passed by the Parliament of the First Republic of Armenia and opened to visitors on August 20, 1921. It was established based on the collections from various sources, including the Armenian Ethnographical Association of the Caucasus and the Museum of Antiquities of Ani. The museum houses a national collection of approximately 400,000 objects, categorized into departments such as Archeology, Ethnography, Numismatics, and Documents.
The museum showcases the history and culture of Armenia from prehistoric times to the present, highlighting the cultural interactions between the Armenian Highland and ancient civilizations such as Egypt, Mitany, Assyria, and the Byzantine Empire. It has an exceptional collection of bronze artifacts from the 3rd-2nd millennia BC, wooden carts and chariots from the 15th-14th centuries BC, and artifacts from the Urartu Kingdom.
·Collect daily visitor feedback through surveys to gather demographic information and perceptions, helping shape future museum initiatives. The surveys are designed to be direct and visitor-friendly.
·Assist with the planning and logistics of events such as conferences, forums, presentations, the European Night of Museums, and International Museum Day.
·Greet and direct visitors, provide general information, educate them about museum programs and current events, answer questions, and assist lobby staff. Help orient groups, manage reservations, and support checkroom procedures, serving as a museum ambassador.
·Participate in the museum’s children’s programs by assisting a teacher in conducting art and history workshops.
·Support museum staff in coordinating volunteer activities, including project writing, position definition, and the interview process.
The volunteer should have good English language skills, with proficiency in writing and organizational abilities.      A genuine interest in history is also important.