Բնության համաշխարհային հիմնադրամ (WWF)
Ծրագրի կամավորը պտտվելու է WWF-Հայաստանի և իր գործընկեր կազմակերպությունների միջև, այդ թվում՝ Վայոց ձորի մարզի Արփայի պահպանվող տարածքը և «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցը:Նախնական 1-2 ամիսների ընթացքում կամավորները կտեղակայվեն WWF-Հայաստանի գրասենյակում, որտեղ նրանք կծանոթանան WWF-Հայաստանի նախագծերին, կանցնեն դաշտային աշխատանքի ուսուցում և կսովորեն օգտագործել համապատասխան սարքավորումներ և ծրագրեր: Այս ժամանակահատվածից հետո կամավորը կաջակցի յուրաքանչյուր գործընկեր կազմակերպության անձնակազմին՝ աջակցելով վայրի բնության տվյալների համակարգման և վերլուծության հետ կապված ամենօրյա խնդիրներին:
WWF-ը սկսել է իր գործունեությունը Հայաստանում 2002 թվականին, իսկ 2006 թվականի նոյեմբերին WWF-Հայաստանը պաշտոնապես ստեղծվել է որպես WWF International-ի մասնաճյուղ՝ դառնալով WWF Կովկասյան ծրագրի գրասենյակի մաս: Կազմակերպությունը կենտրոնանում է մի քանի հիմնական առաջնահերթությունների վրա, այդ թվում՝ Հայաստանում պահպանվող տարածքների զարգացումն ու հզորացումը, վտանգված տեսակների պահպանումը և էկոհամակարգերի վերականգնումը: Այն նաև աշխատում է կլիմայի փոփոխության մեղմացման և հարմարվողականության վրա, նպաստում է տեղական համայնքների այլընտրանքային կենսամիջոցներին՝ աջակցելու բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործմանը և պաշտպանում է բնապահպանական իրազեկման և կրթությանը: WWF-Հայաստանը ամենամեծ և ամենաճանաչված բնապահպանական կազմակերպությունն է երկրում:
· Աջակցել կենսաբազմազանության մոնիտորինգին խնամողների հետ համագործակցությամբ:
· Խցիկի թակարդների տվյալների համակարգում և վերլուծություն:
· Էկո-երթուղիների քարտեզագրման և էկո-երթուղիների կառավարում:
Կամավորների պարտավորթություններ
Կամավորը պետք է հարմարվողական լինի և պատրաստ լինի ճանապարհորդել ամբողջ Հայաստանում և աշխատել դրսում: Շրջակա միջավայրի գիտության և դաշտային հետազոտությունների փորձը շահավետ են: Հաշվի առնելով աշխատանքի բացօթյա բնույթը՝ խորհուրդ է տրվում նաև ֆիզիկական պատրաստվածության լավ մակարդակ:

World Wide Fund for Nature (WWF)
The volunteer at the project will rotate between WWF-Armenia and its partner organizations, including Arpa Protected Area in the Vayots Dzor region and the Khosrov Forest State Reserve. During the initial 1-2 months, the volunteer will be based at the WWF-Armenia office, where they will become familiar with WWF-Armenia's projects, receive training in fieldwork, and learn how to use relevant equipment and software. Following this period, the volunteer will assist staff at each partner organization, supporting daily tasks related to wildlife data coordination and analysis.
![](https://static.wixstatic.com/media/9d6913_5c369648a7a648f493039e657c2e9cbd~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_735,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/9d6913_5c369648a7a648f493039e657c2e9cbd~mv2.jpg)
![](https://static.wixstatic.com/media/9d6913_10f6e25082124469bf1c15a2ae5ae008~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_980,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/9d6913_10f6e25082124469bf1c15a2ae5ae008~mv2.jpg)
![](https://static.wixstatic.com/media/9d6913_5ca8ccb417a64e3da0ebb72e854f8676~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_1307,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/9d6913_5ca8ccb417a64e3da0ebb72e854f8676~mv2.jpg)
WWF began its activities in Armenia in 2002, and by November 2006, WWF-Armenia was officially established as a branch of WWF International, becoming part of the WWF Caucasus Program Office. The organization focuses on several key priorities, including the development and strengthening of protected areas in Armenia, the conservation of threatened species, and the restoration of ecosystems. It also works on climate change mitigation and adaptation, promotes alternative livelihoods for local communities to support sustainable natural resource use, and advocates for environmental awareness and education. WWF-Armenia is the largest and most recognized conservation organization in the country.
· Assisting with biodiversity monitoring in collaboration with caretakers.
· Coordinating and analyzing data from camera traps.
· Supporting eco-trail mapping and managing eco-routes.
The volunteer should be adaptable and willing to travel throughout Armenia and work outdoors. A background in environmental science and experience in field research are advantageous. Given the outdoor nature of the work, a good level of physical fitness is also recommended.